Jak vybrat tu správnou koloběžku? Co kolobkář, to trošku jiná odpověď na tuto otázku. To proto, že každému sedí něco jiného, každý se pohybuje jinde, někdo jen ve městě, jiný zase pouze mimo něj. Najít tak univerzální koloběžku je mnohem těžší, než vybrat kolo, které bude tak nějak vhodné na vše.
Na co se ptát při výběru koloběžky?
Dívejte se na parametry koloběžky a porovnejte je se svými požadavky.
1. Typ koloběžky
Rozmyslete si, zda je koloběžka určena pro dítě, nebo dospělého. Některé koloběžky sice mohou používat odrostlejší děti i dospělí, ale obecně se koloběžky podle velikosti rozdělují na dětské koloběžky a koloběžky pro dospělé. Dětské koloběžky jsou určeny již od 2 let věku, pro ty nejmenší mají tři kolečka. Pro dospělé je ideální sportovní koloběžka s nafukovacími koly, často s předním kolem větším. Dospělí jezdí nejčastěji na silnici – silniční koloběžky s užšími plášti a pro delší cesty s větším předním kolem. Do terénu je pak vhodné zvolit koloběžku s širokými plášti.
Dále se koloběžky dělí na skládací koloběžky (nižší nosnost, lze je složit třeba do malého kufru), freestylové koloběžky (pro provádění různých triků a krátké popojíždění, často mají hliníkovou konstrukci) a sportovní (pro delší, turistické jízdy).
2. Velikost koloběžky
Jako ideální stroj do města pro dospělé doporučujeme koloběžku s předním kolem 16“ a vzadu 12“. Například koloběžka Yedoo Four nebo Yedoo City. Na takové koloběžce budete moci i na výlety mimo město. Pokud vás však lákají hlavně výlety, doporučovali bychom kolobky s kolem vpředu 20“, vzadu 16“. Takové koloběžky jsou Kostka Hill nebo Yedoo Mezeq. Na dlouhé vyjížďky je pak možné zvolit koloběžku s kolem vpředu 26“ a vzadu 20“, například Kostka Tour.
3. Nosnost koloběžky
Na nosnost se dívejte především v případě, že chcete s koloběžkou vyrazit do terénu. Takřka všechny profi koloběžky mají nosnost 150 kg. Kolobka však musí vydržet i dynamické zatížení, například když skočíme z obrubníku.
4. Výška řídítek
Výšku si hlavně dospělí nastavují podle svých potřeb (90 až 130 cm), u dětí doporučujeme výšku od 50 cm výše podle velikosti dítěte. Teoreticky vzato by mělo být řídítka v úrovni kyčlí. Pozor na nízko položená řídítka, mohou způsobit křečovitý předklon a bolest zad. Vysoko položená řídítka zase snižují ovladatelnost koloběžky.
5. Výška rámu
Čím nižší, tím lepší, ale všeho z mírou. Extrémně nízká koloběžka bude škrtat o kdejakou nerovnost, takže vás jízda nebude bavit a bude mnohdy i nebezpečná. Ale s tímto extrémem se setkáte málo. Problémem, který naopak uvidíte často, bude vysoké stupátko tak, že když pojedete, budete jízdou za chvíli zmoženi. Zde nejvíce platí rada o vyzkoušení. Když se svezete na kolobce s vysokým stupátkem, rychle zjistíte, že tudy cesta nevede. Dětem nebude vadit, bude-li výše. Ovšem pokud s nimi hodláte jezdit na koloběžkách na výlety, kupte jim koloběžku s nižším stupátkem, jinak to brzy přestane bavit je i vás.
Co se týče doplňků jako jsou blatníky, odrazky, světla, brašna na rezervní duše a mnohé další, tak to je na každém. Jen vězte, že dle silniční vyhlášky musí koloběžka splňovat to samé jako kolo. Stejně jako při jízdě na kole nezapomeňte při jízdě na koloběžce na přilbu, rukavice a chrániče na kolena a lokty. Jako doplňky lze ke koloběžce pořídit samozřejmě i cyklocomputery, světla, košíky, brašny atp.
Osobní zkušenost s koloběžkami KOSTKA
Není nad osobní zkušenost. A proč si rovnou koloběžku kupovat, když si ji můžete jen zapůjčit a vyzkoušet zda vám bude sedět. Zde je několik krátkých postřehů z mého testovacího víkendu se zapůjčenou koloběžkou Kostka Hill v reflexní žluté barvě.
První dojem
Je to opravdu krasavec a rozhodně vás někdo jen tak nepřehlédne. S touto koloběžkou rozhodně nebudete šedá myš. Konstrukce vypadá již na první pohled bytelně a měla by něco vydržet.
První jízda
Co mne opravdu zarazilo je prvotní nestabilita koloběžky. Pustit se za jízdy jednou rukou je v prvním okamžiku velmi obtížné. Ale je to jen zvyk. Po několika kilometrech se to snadno naučíte.
Technika jízdy
Při odrazu jsem se snažil měnit nohy, což se člověk naučí velmi rychle. A hlavně pořádný odraz a snažit se maximálně využít setrvačné síly.
Rychlost jízdy
Rozhodně nečekejte, že budete stíhat kolům. O rychlosti to není. Většinou jsem se pohyboval rychlostí mezi 13 a 15 km/h. Poznatek. Pokud se neustále odrážíte tak se pohybujete rychleji. Ale rozdíl je tak 2 km/h a nadřete se minimálně dvojnásobně.
Do kopce
…. to fakt moc nejde. Nemůžete zde přehodit jako na kole. Pokud je kopec opravdu prudký tak prostě koloběžku veďte. O rychlosti to stejně není.
Na co pozor
Střední část koloběžky je mimořádně nízko. To je samozřejmě fajn pro jízdu, ale musíte si dávat velký pozor na všech patnících apod. Vždy je nutné koloběžku přenést. Koloběžka také nemá odpružení a kola musí být samozřejmě řádně dofoukána. Na hrbolech to tak opravdu skáče. Naučil jsem se dobrý trik. Pokud vidím díru nebo rýhu, která by koloběžkou pořádně zatřásla, tak toto místo použiji k odrazu. Tím samozřejmě koloběžce výrazně odlehčím.
Akční
Myšleno tak, že je to velmi efektivní způsob dopravy po městě. Na rozdíl od kola, které je přece jen velikosti omezeno a ne všude jste vítaní, je koloběžka daleko skladnější a vždy připravena. Jednoduše jdete a pak se odrazíte a jedete. Na krátké vzdálenosti je to skvělý způsob dopravy.